1. Dla kogo?
Dla dzieci od 4. do 15. roku życia.
2. Jak wygląda wizyta?
Konsultacja fizjoterapeutyczna to spotkanie z fizjoterapeutą, opierające się na rozmowie oraz badaniu manualnym i obserwacji Twojego dziecka. Fizjoterapeuta wykona diagnostykę, analizę postawy oraz testy odpowiednie do wieku i stanu pacjenta. Należy także zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Jeśli dziecko ma zdiagnozowaną wadę postawy przez lekarza, także musi odbyć wstępną konsultację przed rozpoczęciem terapii.
Wizyta krok po kroku
Rozmowa:
Fizjoterapeuta porozmawia z Tobą na temat historii zdrowia dziecka, dotychczasowego rozwoju oraz zapyta o kwestie, które Cię niepokoją.
Badanie manualne:
Fizjoterapeuta oceni sylwetkę dziecka wzrokowo, a następnie – jeśli będzie taka konieczność – wykorzysta dostępne w placówce sprzęty diagnostyczne, np. K-FORCE, w celu oceny równowagi, propriocepcji i symetrii obciążania kończyn dolnych lub zleci wykonanie dodatkowych czynności diagnostycznych (np. RTG). Fizjoterapeuta zbada postawę Pacjenta w jego swobodnej pozycji stojącej oraz siedzącej, przyglądając mu się z kilku perspektyw (od przodu, od tyłu oraz z boku) pod kątem krzywizn kręgosłupa i odchyleń od normy. Następnie przeprowadzi szczegółowe testy oceniające zakresy ruchu i siłę mięśni. Wizyta przebiega w miłej, bezstresowej dla dziecka atmosferze.
Plan terapeutyczny:
Fizjoterapeuta przedstawi Ci obszary wymagające rehabilitacji, określi cel terapeutyczny, przekaże zalecenia i odpowie na nurtujące Cię pytania – warto przygotować je wcześniej. Ponadto pomoże wybrać odpowiednie do występujących wad i możliwości Pacjenta aktywności ruchowe, gry i zabawy oraz podpowie, jak w warunkach domowych prowadzić ćwiczenia, aby były atrakcyjne i dawały dziecku poczucie dobrej zabawy.
3. Kiedy należy się zgłosić i jakie problemy diagnozujemy?
Dziecko ma odstające lub asymetryczne łopatki,
podejrzewasz u niego skoliozę lub wadę postawy,
ma widoczne skrzywienie kręgosłupa,
dziecko się garbi z jednej strony pleców podczas pochylania się,
ma wystający/wypięty brzuch,
ma koślawe kolana lub często się potyka,
ma płaskie stopy, nierówno zdarte podeszwy butów,
ma wadę zgryzu,
zbyt często chodzi na palcach,
często przebywa w tej samej pozycji (długie godziny przy biurku lub przed telewizorem).
3. Jakimi metodami pracujemy?
4. Jakich sprzętów używamy?
*Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 270 zł