1. Dla kogo?
Dla wszystkich dzieci w wieku 8-15 lat i ich rodziców.
2. Jak wygląda wizyta?
Konsultacja to pierwsza rozmowa Pacjenta i jego rodziców z psychoterapeutą w naszej placówce. Jej celem jest głębsze zrozumienie sytuacji, która jest powodem zgłoszenia. Zebranie w bezpośredniej rozmowie najważniejszych informacji pozwala zdecydować, czy jest potrzebna pomoc, a jeśli tak, to jaka i w jakiej formie. Spotkanie kończy się wspólnym ustaleniem dalszego trybu postępowania. W niektórych przypadkach psychoterapeuta może zarekomendować wizytę u lekarza lub specjalisty.
W cyklu konsultacji odbywa się 5 spotkań.
Pierwsza konsultacja zawsze odbywa się z udziałem rodziców Pacjenta.
3. Kiedy należy się zgłosić?
Dziecko potrzebuje pomocy w przejściu ważnej zmiany w życiu (zmiana szkoły, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, choroba nastolatka lub rodzica itp.).
Gdy u dzieci występują objawy (reakcje, zachowania), które nasilając się poważnie zakłócają ich rozwój, a także funkcjonowanie całej rodziny,
Rodzice niepokoją się różnymi zachowaniami dziecka/nastolatka np. „nie ma przyjaciół”, „nie wychodzi z domu”, „nie chce rozmawiać”, „siedzi cały czas przed komputerem”, „za wszelką cenę unika interakcji z rówieśnikami” etc.
4. Diagnoza
Po spotkaniach konsultacyjnych psychoterapeuta przekazuje Pacjentowi i jego rodzicom dalsze rekomendacje, np:
dziecko powinno rozpocząć psychoterapię indywidualną,
rodzice powinni zostać wyposażeni w wiedzę z zakresu psychoedukacji i to powinno wystarczyć do poradzenia sobie z trudnościami,
konsultacja ze wskazanym lekarzem lub specjalistą (może być to, m.in. neurolog dziecięcy, psychiatra dziecięcy, gastrolog, etc.).