1. Jak wygląda wizyta?
Terapia ręki kierowana jest do Pacjentów mających problem ze stabilizacją ciała oraz wszelkimi czynnościami dotyczącymi motoryki małej (ręki i ramienia). Przed rozpoczęciem zajęć fizjoterapeuta wspólnie z Tobą określi cele terapii podczas konsultacji neurologicznej.
Podczas wizyty, w zależności od potrzeb i bazując na zabawie, przeprowadzi różnego rodzaju ćwiczenia: masaż, techniki rozciągające, ćwiczenia czynne i siłowe. Zajęcia przebiegają w miłej, bezstresowej dla dziecka atmosferze. Fizjoterapeuta dostosowuje techniki do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Zajęcia nastawione są na rozwijanie sprawności ruchowej rąk, pobudzenie czucia powierzchownego i głębokiego, wzmacnianie obręczy barkowej, poprawę napięcia mięśniowego, poprawę umiejętności chwytu, naukę przekraczania linii środka ciała i poprawę zakresu ruchomości w stawach.
Ćwiczenia mają za zadanie rozwijać umiejętności planowania ruchu, poprawiać koordynację oko–ręka, przekładając to na czynności samoobsługowe i czynności dnia codziennego (np. ubieranie się, jedzenie). Sprawność kończyny górnej oddziałuje na postawę dziecka w tułowiu, dlatego terapia ręki jest tak istotnym uzupełnieniem fizjoterapii.
2. Kiedy należy się zapisać na terapię ręki?
Terapia ręki to usługa dla Ciebie, jeśli Twoje dziecko zmaga się z m.in.:
ograniczeniem zakresu ruchu,
małą siłą mięśniową,
zaburzeniami napięcia mięśniowego,
zaburzeniami czucia,
słabą jakością chwytu,
zaburzeniami motoryki małej,
ograniczeniem samodzielności.