1. Dla kogo?
Dla dzieci od pierwszych dni życia (w tym wcześniaków) do 3. roku życia.
2. Jak wygląda wizyta?
Konsultacja jest to spotkanie z fizjoterapeutą opierające się na rozmowie oraz obserwacji dziecka. Fizjoterapeuta sprawdzi czy rozwój Twojego malucha przebiega prawidłowo, wykona diagnostykę, ocenę jakości wzorców ruchowych oraz testy odpowiednie do wieku i stanu dziecka. Na konsultację fizjoterapeutyczną należy także zabrać posiadaną dokumentację medyczną. Jeśli Twoje dziecko zostało skierowane na rehabilitację przez lekarza, także musi odbyć wstępną konsultację przed rozpoczęciem terapii w klinikach SayKids.
3. Wizyta krok po kroku
Rozmowa:
Fizjoterapeuta porozmawia z Tobą na temat przebiegu ciąży, porodu, historii zdrowia dziecka, dotychczasowego rozwoju oraz zapyta o sprawy, które mogą Cię niepokoić.
Badanie manualne:
Badanie manualne dziecka w wieku 0-3 lata odbywa się w formie zabawy, podczas której fizjoterapeuta bacznie przygląda się dziecku i jego reakcjom. Na początku nasz specjalista będzie starał się nawiązać kontakt z maluchem, aby mały Pacjent poczuł się komfortowo. Podczas wizyty będzie obserwował ruchy malucha w pozycjach, które już osiągnęło. Następnie przeprowadzi szczegółowe badanie oceniając, m.in. kontrolę głowy, zakresy ruchu, napięcie mięśni. Wizyta przebiega w miłej, bezstresowej dla dziecka atmosferze.
Plan terapeutyczny:
Fizjoterapeuta przedstawi Ci obszary wymagające rehabilitacji oraz przekaże dalsze zalecenia. Dostaniesz również wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji noworodka oraz niemowlaka i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - warto przygotować je sobie wcześniej.
Czego unikać?
nie karm dziecka bezpośrednio przed wizytą
nie zakładaj dziecku trudnych do zdejmowania ubrań
zabierz na wizytę pieluszkę tetrową
warto zabrać ulubioną zabawkę dziecka - będzie pomocna podczas nawiązywania kontaktu z maluchem
Kiedy należy się zgłosić i jakie problemy diagnozujemy?
dziecko się pręży, podejrzewasz u niego wzmożone napięcie mięśniowe
niemowlak przelewa się podczas prób brania go na ręce, jest wiotki
dziecko układa się niesymetrycznie
dziecko układa się zawsze na jeden bok
wygina się w kształt litery
niechętnie leży na brzuchu
utrzymuje zaciśnięte pięści po 3. miesiącu życia
dziecko nie osiąga kamieni milowych, czyli charakterystycznych punktów w rozwoju dla danego wieku np. obracania się, siadania lub chodzenia
brak naturalnej chęci do zabawy i poznawania otaczającego świata
brak postępu w rozwoju
dziecko dostało skierowane na fizjoterapię przez lekarza
Jakimi metodami pracujemy?
Metoda NDT-Bobath Baby
Jakich sprzętów używamy?
Wszystkie nasze placówki na Mokotowie, Ursynowie i Woli, wyposażone są w atestowane, interaktywne zabawki, które pozwalają nam obserwować dziecko podczas zabawy. W naszym asortymencie znajdują się stoły rehabilitacyjne do terapii metodą Vojty i Bobath, maty, paki, materace, kształtki i inne niezbędne sprzęty fizjoterapeutyczne.
*Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 270 zł